Лука 4

16І прибув Він до Назарету, де був вихований. І звичаєм Своїм Він прийшов дня суботнього до синагоги, і встав, щоб читати. 17І подали Йому книгу пророка Ісаї. Розгорнувши ж Він книгу, знайшов місце, де було так написано: 18 На Мені Дух Господній, бо Мене Він помазав, щоб Добру Новину звіщати вбогим. Послав Він Мене проповідувати полоненим визволення, а незрячим прозріння, відпустити на волю помучених, 19 щоб проповідувати рік Господнього змилування. 20І, книгу згорнувши, віддав службі й сів. А очі всіх у синагозі звернулись на Нього. 21І почав Він до них говорити: Сьогодні збулося Писання, яке ви почули!

Якова 4

13 А ну тепер ви, що говорите: Сьогодні чи взавтра ми підем у те чи те місто, і там рік проживемо, та будемо торгувати й заробляти, 14 ви, що не відаєте, що трапиться взавтра, яке ваше життя? Бо це пара, що на хвильку з'являється, а потім зникає!... 15Замість того, щоб вам говорити: Як схоче Господь та будемо живі, то зробимо це або те.

До проповіді:

Лука 2

21

Коли ж виповнились вісім день, щоб обрізати Його, то Ісусом назвали Його, як був Янгол назвав, перше ніж Він в утробі зачався.

В нашій церкві прийнято використовувати різні біблійні читання на кожній службі: Старий Заповіт, Апостольські Послання, Євангелія, Псалми, іноді також використовується версикул, тобто вірш що співається перед самою Євангелію і вірш тижня, що може читати пастор як вступне слово, слово на кінець Богослужіння чи під час проповіді. Боже Слово для нашої Церкви є Центром навколо якого вона росте, наче виноградна лоза що в’ється по палиці вгору.

Та іноді важко сфокусуватися на чомусь одному, коли такий вибір всього. Парафіяни не завжди можуть зосереджено розмислити над одним уривком Святого Письма, особливо коли потрапляють в перехресний вогонь біблійних читань. Ви наче знову опиняєтесь в супермаркеті де хочете вибрати продукти на Новорічний стіл для всієї родини і очі розбігаються між 30-ма видами майонезу, 100 сортами ковбаси, дюжині різних упаковок яєць різного розміру та ґатунку, безлічі консервів з горошком та огірками, і це лише олів’є, а окрім нього на столі повинні бути ще кілька страв.

Три сьогоднішні читання можуть ледве перегукуватися одне з одним. Ми чуємо, як в Євангелії від Луки Ісуса приносять обрізати на восьмий день, через два розділи після того Він вже сам приходить в Назарет, де проголошує Себе Господом, і третє читання оповідає вустами Якова про безмежну силу Господа, який керує всім в нашому житті. Іноді бідний проповідник змушений вибирати ласі шматки з кожного тексту аби хоч трошки нагодувати овець Божої пастви і в них не сталося гастрономічного шоку.

Сьогодні, поки весь народ відходить від народних гуляній та поправляє здоров’я мінеральною водою, Божий народ слухає Новину про обрізання Христове. Що важливо зазначити, так те, що Ісуса було названо так за Божим повелінням, через святого Янгола. Ім’я Ісуса яке ми знаємо з Нового Заповіту це грецька форма єврейського імені Єшуа, що значить Спаситель. Бог повеліває аби Його Син був названий Спасителем, гучним іменем, яке пізнають усі народи, і у Ньому пізнають справжнього Господа. Він увійшов до них, та як Йому не знайшлося місця серед людей під час народження, так і не всі визнали Його Своїм Спасителем людських душ. Він не пасував до того народу, який думав, що може відкупитися перед Богом якоюсь жертвою, домовитися з Ним чи слізно попросити кілька разів. Бо всім нам хотілося б мати бога, який буде виконувати наші забаганки і мрії, а не такого, що каратиме чесних та даруватиме сонце і добрий вітер нечестивим. Всі ми хочемо мати бога, який слухатиметься нас і буде в окремому закритому місці.

"Віра - це моя приватна справа, я не хочу її виставляти напоказ", - кажуть такі люди, та насправді вони не хочуть віддавати Богові всього в своєму житті, бо для більшості з них Господь це зрідка кілька годин в неділю на Богослужінні, а потім Бог лишається в храмі. Він нікуди не йде, він не переслідує їх. Кожен має свій спокій і дотримується його.

Але ні, мої любі. Бог є Господом усього сущого, який знає наші найпотаємніші думки та має любов до усього людства, аби воно жило попри гріх. Бог керує сонцем, яке встає рано, та кожною травинкою, що проростає. І коли ми думаємо, що лише від нас залежить увесь рік, то глибоко помиляємось, бо лише милістю Божою ми живемо. Бог наповнює життя кожен наш рух і подих, Він створив нас для Його Слави та регулярно нагадує нам про нашу смертність.

І подібно до Ісуса, який повертається до Назарету, ми повертаємось до Божого храму, де Бог прийняв нас у хрещенні та обдарував благодаттю Христова Імені, імені Спасителя і титулу спасенних. Христос переповнює чашу Своєї любові, аби ми мали Його благословення кожен день, тож ввіримо Йому наші безсмертні душі, аби Він ними опікувався. Бог, Який звільняє полонених, прозріває сліпих та відпускає помучених, вчиняє так, аби ми перебували в Його славі великого і могутнього Отця і Сина і Святого Духа, Амінь!